آموزش نصب NTP در سنتوس

آموزش نصب NTP در سنتوس

آموزش نصب NTP در سنتوس

موضوعاتی که در این مقاله به آنها پرداخته خواهد شد، به شرح زیر است:

آموزش نصب NTP در سنتوس. پروتکل NTP (Network Time Protocol) یک پروتکل است که بر روی پورت ۱۲۳ UDP در لایه transport  اجرا می‌شود. به کامپیوترها اجازه می‌دهد که زمان را از طریق شبکه‌ها هماهنگ کند تا زمان سیستم دقیق باشد.

کاربرد NTP در سیستم عامل لینوکس

با گذشت زمان، ساعت‌های داخلی کامپیوترها تغییر میکنند که می‌تواند منجر به مشکلات ناهماهنگ شدن زمان شود. به ویژه در سرورها و فایل‌های لاگ یا اگر بخواهید منابع یا پایگاه داده‌های سرورها را جایگزین کنید.

در ادامه آموزش نصب NTP در سنتوس

 توضیح خواهیم داد که چگونه می‌توانید سرور NTP (chrony) را بر روی توزیع مبتنی بر RHEL نصب و پیکربندی کنید تا زمان را به صورت خودکار با مکان جغرافیایی موجود و مورد نیاز خود همگام سازی کنید.

نحوه نصب Chrony در لینوکس

Chrony یک ابزار همگام سازی زمان در سیستم‌های مبتنی بر لینوکس است که با دقیق کردن زمان شما میتوانید اسکریپت‌ ها و برنامه‌ها را به طور خودکار در زمان‌های مشخص اجرا کنید. این ابزار برای خودکارسازی وظایف مکرر مانند پشتیبان گیری، به‌روز رسانی ها و مدیریت سیستم بسیار مفید است.

هدف از طراحی Chrony :

Chrony به طور خاص برای رفع برخی محدودیت ها و چالش های مرتبط با سایر پیاده سازی های NTP طراحی شده است. Chrony پیش‌فرض در بسیاری از مخازن توزیع‌های لینوکس، از جمله Red Hat Enterprise Linux (RHEL) 8 موجود است.

برای نصب Chrony، از دستور dnf یا yum زیر استفاده کنید.

 

 

sudo dnf install chrony
OR
sudo yum install chrony

بعد از نصب بر روی سرور، ابتدا به مرجع رسمی سرورهای زمان عمومی NTP Pool بروید، منطقه قاره‌ای که سرور فیزیکی در آن قرار دارد را انتخاب کنید. سپس جستجوی موقعیت کشور خود را انجام دهید و در آخر یک لیست از سرورهای NTP ظاهر میشود.
 
آموزش نصب NTP در سنتوس 
پ.ن
آیا نیاز به خرید سرور مجازی انگلستان دارید؟ لطفاً بر روی لینک اون کلیک کنید! اگر نیاز به خرید سرور مجازی فرانسه دارید کلیک کنید.

سپس فایل پیکربندی اصلی سرویس NTP  را برای ویرایش باز کنید (/etc/chrony.conf)، فهرست پیش‌فرض سرورهای عمومی از پروژه pool.ntp.org را به صورت کامنت شده قرار دهید و آن را با فهرست سرورهای مربوط به کشور خودتان مانند تصویر زیر جایگزین کنید.

sudo vi /etc/chrony.conf
آموزش نصب NTP در سنتوس

علاوه بر این، شما باید به کلاینت‌های شبکه‌های خود اجازه دهید که زمان را با این سرور هماهنگ کنند. برای انجام این کار، خط زیر را به فایل پیکربندی NTP اضافه کنید، که در آن عبارت restrict کنترل می‌کند که کدام شبکه مجاز سوال و هماهنگی زمان است. آدرس‌های IP شبکه را بر این اساس جایگزین کنید.

restrict 192.168.1.0 netmask 255.255.255.0 nomodify notrap

عبارات nomodify و notrap نشان می‌دهند که کلاینت‌های شما مجاز به پیکربندی سرور یا استفاده به عنوان همتایان برای هماهنگی زمان نیستند.

توجه:

اگر برای رفع مشکلات احتمالی سرویس NTP به اطلاعات بیشتری نیاز دارید، یک عبارت log file اضافه کنید که تمام مشکلات سرور NTP را در یک فایل لاگ مجزا به آدرس /var/log/chrony ثبت کند.

اجازه دادن به Chrony در فایروال 

سرویس NTP از پورت UDP 123 در (لایه 4) استفاده می‌کند، که به طور خاص برای مقاومت در برابر اثرات تأخیر متغیر (jitter) طراحی شده است.

اگر فایروال فعال است، به Chrony اجازه دهید تا از طریق آن ارتباط برقرار کند:

 
sudo firewall-cmd --add-service=ntp --permanent
sudo firewall-cmd --reload

پس از باز کردن پورت 123 در فایروال، سرور Chrony را مجدداً راه‌اندازی کنید. اطمینان حاصل کنید که آن را به صورت سیستم واید (system-wide) فعال کرده‌اید.

sudo systemctl restart chronyd
sudo systemctl enable chronyd
sudo systemctl status chronyd
آموزش نصب NTP در سنتوس

چگونه هماهنگی زمان با NTP را بررسی کنیم

پس از شروع سرویس NTP، چند دقیقه صبر کنید تا سرور زمان را با سرورهای لیست استخر خود هماهنگ کند، سپس دستورات زیر را اجرا کنید تا وضعیت هماهنگی NTP و زمان سیستم خود را بررسی کنید.

chronyc sources
آموزش نصب NTP در سنتوس

آموزش نصب NTP بر روی سیستم عامل سنتوس به اتمام رسید توجه داشته باشید که راه‌اندازی یک NTP chrony محلی در شبکه شما تضمین می‌دهد که در صورت بروز مشکل در اتصال به اینترنت، تمامی سرورها و کلاینت‌های شما دارای زمان یکسانی هستند و با یکدیگر هماهنگ باشند.

 

سوالات متداول

5/5 - (536 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.