ریست پسورد root لینوکس

بازیابی رمز عبور Root لینوکس

بازیابی رمز عبور Root لینوکس

موضوعاتی که در این مقاله به آنها پرداخته خواهد شد، به شرح زیر است:

در این آموزش ریست پسورد root لینوکس نحوه بازیابی رمز عبور فراموش شده root در لینوکس مبتنی بر RHEL مانند Fedora، CentOS Stream، Rocky و Alma Linux می‌پردازیم. بازیابی رمز عبور فراموش شده root در لینوکس عموماً نیاز به چند دستور ساده دارد که ما شما را برای ریست پسورد root در لینوکس راهنمایی می‌کنیم و پس از آن قادر خواهید بود با استفاده از رمز عبور جدید وارد سیستم شوید.

ریست پسورد root در لینوکس

ابتدا سیستم راه‌اندازی مجدد شود و در منوی بوت گراب (grub)، کرنلی که می‌خواهید به آن بوت شوید (اغلب اولین گزینه) را انتخاب  و کلید ‘e’ را روی صفحه‌کلید خود فشار دهید.

بازیابی رمز عبور Root لینوکس

پ.ن
آیا نیاز به خرید سرور مجازی فنلاند دارید؟ لطفا بر روی لینک اون کلیک بزنید! اگر نیاز به خرید سرور مجازی فنلاند با ipv6 دارید کلیک کنید.

 

در صفحه بعد، پارامترهای بوت کرنل را مشاهده خواهید کرد. در اینجا، خطی را پیدا کرده که با kernel= شروع می‌شود و پارامتر rd.break را در انتهای آن اضافه و سپس کلیدهای Ctrl + x را فشار دهید.

بازیابی رمز عبور Root لینوکس

اکنون وارد حالت emergency خواهید شد و در اینجا کلید Enter را فشار دهید تا به پوسته (shell) برسید. اکنون، مطمئن شوید که دایرکتوری sysroot را با دسترسی‌های خواندن و نوشتن مجدداً مانت کنید و به‌ طور پیش‌فرض، این دایرکتوری به صورت فقط خواندنی (ro) مانت شده است و برای این منظور دستور زیر را بزنید.

mount | grep sysroot
بازیابی رمز عبور Root لینوکس

با دستور بالا دیدید که دایرکتوری به صورت فقط خواندنی (ro) مانت شده است. اکنون دایرکتوری sysroot را با دسترسی‌های خواندن و نوشتن مجدداً مانت و دوباره دسترسی‌ها را تأیید کنید. توجه داشته باشید که این بار، دسترسی‌ها از حالت ro (فقط خواندنی) به rw (خواندن و نوشتن) تغییر کرده‌اند، همانطور که در زیر میبینید.

mount -o remount,rw /sysroot/
mount | grep sysroot
بازیابی رمز عبور Root لینوکس

سپس، سیستم فایل root را با استفاده از دستور زیر در حالت خواندن و نوشتن مانت کنید:

chroot /sysroot

سپس، از دستور passwd برای بازیابی رمز عبور فراموش شده root در لینوکس با رمز عبور جدید استفاده و آن را تأیید کنید:

passwd
بازیابی رمز عبور Root لینوکس

 بازیابی رمز عبور فراموش شده root در لینوکس

تبریک میگم ریست پسورد root لینوکس را با موفقیت  انجام دادید. تنها قسمت باقی‌مانده، برچسب‌گذاری مجدد همه فایل‌ها با کانتکست‌های صحیح SELinux است.برای این منظور دستور زیر را تایپ کنید.

touch /.autorelabel
بازیابی رمز عبور Root لینوکس

در نهایت، دستور exit و log out را تایپ کنید تا فرآیند برچسب گذاری مجدد SELinux آغاز شود.

ریست پسورد root لینوکس

این فرآیند معمولاً چند دقیقه طول می‌کشد و پس از اتمام، سیستم مجدداً راه‌اندازی شده و از شما خواسته می‌شود که با رمز عبور جدید به عنوان کاربر root وارد شوید.

ریست پسورد root لینوکس

ریست پسورد root در توزیع‌های لینوکس مبتنی بر RedHat فرآیندی نسبتاً ساده است که شامل دسترسی به سیستم در حین بوت، تغییر پارامترهای کرنل و استفاده از دستورات خاص برای بازیابی رمز عبور فراموش شده root در لینوکس می‌باشد.

 

سوالات متداول

5/5 - (536 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.